Strefa Zdowia i Urody

0
GD Star Rating
a WordPress rating system

Przemiana materii i energii w organizmie

Strefa Zdrowia i Urody 28 marca 2013
GD Star Rating
a WordPress rating system

Przemiana materii

Wielu ludzi bardzo często myli pojęcie przemiany materii z częstotliwością oddawania stolca, nie jednokrotnie z ust pacjentów słyszałam – „mam dobrą przemianę materii, wypróżniam się często”. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ tak naprawdę stolec to nic innego jak materia niewchłonięta z przewodu pokarmowego do organizmu, to określenie przemiana materii tak naprawdę opisuje to, co się dzieje z tą materią, która została wchłonięta i dotarła do miejsca przeznaczenia, czyli do komórek naszego ciała.

Metabolizm, czyli przemiana materii i energii

Materię, która w Naszym organizmie występuje w postaci prostych substancji chemicznych, wchłoniętych z przewodu pokarmowego, organizm zamienia na energię albo na materię bardziej chemicznie złożoną. Dlatego w momencie, kiedy mówimy słowo „przemiania materii”, mamy na myśli dwa przeciwstawne procesy – katabolizm, w którym energia jest produkowana, oraz anabolizm, w którym energia jest pobierana

Katabolizm

Proces ten zachodzi w mitochondriach, które są ośrodkiem energetycznym komórek. Na katabolizm składają się reakcje chemiczne (głównie spalanie węglowodanów, tłuszczów i białek), co prowadzi do wyzwolenia energii. Elementem nieuniknionym tego procesu są metabolity – toksyczne produkty uboczne, zwane produktami przemiany materii. Do uzyskania energii organizm wykorzystuje trzy rodzaje energii, którymi są białka, tłuszcze i węglowodany.

Węglowodanem, który wykorzystywany jest przez organizm do wytworzenia energii jest glukoza, która sama w sobie nie jest substancją wysokoenergetyczną, gdyż z 1g wyzwala zaledwie 4 kcal, ale użycie jej do otrzymania energii ma trzy bardzo ważne zalety:
a) Nadmiar glukozy można łatwo zmagazynować w postaci glikogenu, który szybko może być przetworzony na glukozę i wykorzystany do wyzwolenia energii.
b) Wyzwolenie energii z glukozy jest łatwe i nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii.
c) Jako węglowodan, glukoza jest najczęstszą substancją energetyczną, gdyż w procesie przemiany w energię rozpada się na łatwe do wydalenia dwutlenek węgla i wodę.

Zainicjowanie wyzwalania energii z tłuszczów i białek wymaga energii uzyskanej ze spalenia glukozy. W przypadku tłuszczów, taki wydatek energii jest uzasadniony, gdyż są one najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, ponieważ z 1g wyzwalają aż 9 kcal. Białka są najmniej energetycznym materiałem, ponieważ z 1 g wyzwalają tyle samo energii, co glukoza. Dlatego organizm spala białka tylko w dramatycznym niedoborze substancji energetycznych, które najczęściej związane są z długotrwałym głodem.

Produktami ubocznymi przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów jest mocznik i kwas moczowy, wydalane z potem i moczem.

Anabolizm

Anabolizm to proces syntezy, czyli tworzenia złożonych substancji chemicznych. Proces ten odbywa się w rybosomach, które są fabrykami chemicznymi komórek, a to znaczy, że jak każde fabryki potrzebują surowców oraz energii. Specjalna siateczka, niczym ściana, wydziela wewnątrz komórki osobne przestrzenie, w których te niesamowite fabryczki produkują niezwykle skomplikowane substancje – w jednym białka, w innym hormony, albo nukleotydy, a w innych tłuszcze. Substancji organizm używa do budowania komórek i sterowania procesami życiowymi.

Jednym słowem: wszystko, z czego się składamy zostało wyprodukowane w rybosomach z materii wchłoniętej ze strawionego, czyli rozbitego na substancje proste pożywienia, które zjedliśmy do tej pory. Aby te skomplikowane reakcje chemiczne mogły dojść do skutku, niezmiernie ważne jest dostarczenie energii wytworzonej w procesie katabolizmu, zachodzącym w mitochondriach. W ten oto sposób dwa przeciwstawne procesy: KATABOLIZM I ANABOLIZM łączą się w jeden METABOLIZM.

Autor: Anna Chećko

SKOMENTUJ poniżej lub OCEŃ w jakim stopniu ten artykuł był dla Ciebie wartościowy-DZIĘKUJEMY!!!

GD Star Rating
a WordPress rating system

Skomentuj

Zaloguj się

Nie pamiętasz Hasło ?

Zarejestruj się!

Facebook