Strefa Zdowia i Urody

0
GD Star Rating
a WordPress rating system

Pij mleko-będziesz karateką?

Strefa Zdrowia i Urody 3 kwietnia 2013
GD Star Rating
a WordPress rating system

fot.Michał Figarski mleko
„Pij mleko będziesz karateką”-pamiętacie na pewno ten slogan, ile w nim prawdy?

Biologicznie człowiek jest ssakiem i jako ssak w okresie oseska powinien odżywiać się wyłącznie mlekiem matki, gdyż przewód pokarmowy nie jest jeszcze przystosowany do pokarmu właściwego dla naszego gatunku.

W drugim półroczu życia dziecko przechodzi stopniowo z mleka matki na stałe produkty, by w drugim roku życia odżywiać się już według zasad zdrowego odżywiania właściwego dla naszego gatunku – w ten sposób postępują wszystkie ssaki, nie przedłużając okresu karmienia swoich dzieci mlekiem, ponieważ zakłóciłoby to proces przystosowania ich do trawienia pożywienia.

Człowiek należy do ssaków, a jak wiadomo po pewnym czasie zanika u niego zdolność trawienia cukru mlekowego, czyli laktozy, ma to mniej więcej miejsce po trzecim roku życia. Zanik ten jest nieodwracalny i ludzie, którzy przez dłuższy okres czasu nie pili mleka i teraz po jego wypiciu odczuwają niestrawności, powinni ograniczyć jego spożycie, a w niektórych przypadkach nawet wykluczyć.

Osoby, które spożywały mleko, na co dzień od dzieciństwa, z krótkimi przerwami, albo systematycznie, najczęściej nie utraciły umiejętności trawienia laktozy. Nie oznacza to jednak, że powinny pić mleko w hektolitrach. Najlepiej zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nic, co jest w nadmiarze nie jest dla naszego organizmu dobre.

Mleko krowie w sumie przeznaczone jest dla cielęcia – jego skład aminokwasów jest adekwatny dla osesków, u których mają wyrosnąć racice i nogi, ale spokojnie – ludzka wątroba przerabia niepotrzebne aminokwasy na mocznik, który następnie wydalany jest z moczem i potem.

W jednym z programów „Wiem Co Jem” Katarzyna Bosacka podała do informacji publicznej informację o tym jak to jeden z producentów, tłuszcz pozyskiwany z mleka wykorzystuje do produkcji masła a mleko uzupełnia w tłuszcz roślinny. Czyż to nie „ciekawy” pomysł? Jeśli musimy już sięgać po mleko ze sklepowej półki – sprawdzajcie ich opis i skład!!!

Jeśli już pić to najlepiej byłoby pić mleko pozyskane bezpośrednio od krowy lub kozy. Wiem, wiem… niewielu z nas ma dziś taką możliwość, dlatego jeszcze raz powtórzę: „zwracajcie uwagę na opis”.

Teraz trochę historii odnośnie tradycji picia mleka przez człowieka.

Nasi paleolityczni przodkowie (koczownicy trudniący się myślistwem i zbieractwem), po których dziedziczymy przewód pokarmowy, nie pili rzecz jasna mleka.

Jako pożywienie pojawiło się ono, niespełna dziesięć tysięcy lat temu, po udomowieniu zwierząt parzysto-kopytnych. W tym samym okresie człowiek przeszedł na nienaturalne pożywienie dla swojego gatunku oparte na produktach mącznych, mleko i jego przetwory stały się jego ważnym artykułem spożywczym. Bez mleka i jego przetworów ludzie byli podatni na typowe dla tamtego okresu choroby np.: dur brzuszny, cholerę, dżumę, gruźlicę – spożywanie mleka zapobiegało szerzeniu się tych chorób.

Najbardziej popularna teoria głosi, że mleko jest doskonałym źródłem przyswajalnego wapnia organicznego, wartościowego tłuszczu i kwasu foliowego. Osobom zainteresowanym poznaniem innych teorii polecam obejrzenie tego nagrania

Autor: Anna Chećko
Skomentuj poniżej lub Oceń w jakim stopniu ten artykuł był dla Ciebie wartościowy-Dziękujemy!!!

GD Star Rating
a WordPress rating system

Pij mleko-będziesz karateką?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Tagi:

Skomentuj

Zaloguj się

Nie pamiętasz Hasło ?

Zarejestruj się!

Facebook