Strefa Zdowia i Urody

3
GD Star Rating
a WordPress rating system

Jak schudnąć czyli na czym polega proces odchudzania?

Strefa Zdrowia i Urody 26 marca 2013
GD Star Rating
a WordPress rating system

W początkowym okresie odchudzania zazwyczaj obserwowane są znaczące ubytki wagowe. Są one związane po pierwsze ze stopniowym opróżnianiem układu pokarmowego, po drugie ze zmniejszaniem się retencji wody w organizmie. Mniejsze zatrzymanie wody w organizmie wynika z obniżenia się rezerw glikogenu w mięśniach.

W okresie 3 pierwszych dni zastosowania deficytu energetycznego, czyli inaczej mówiąc rozpoczęcia diety, mówi się o tzw „pierwszej fazie odchudzania. W tej fazie tracimy 70% wody, 5% białka, 25% tłuszczu. Jak widać w pierwszym etapie traci się dużo wody, w a mniejszym stopniu tkankę tłuszczową. Utlenianie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się statystycznie około 10 dnia. Utrata tłuszczu odbywa się dwuetapowo.

Na początku trójglicerydy uwalniane są z adipocytów (komórek tłuszczowych) za pomocą amin katecholowych (adrenalina, noradrenalina), które pobudzając receptory beta-adrenergiczne powodują mobilizacje kwasów tłuszczowych (lipolizę)

Uwolnione kwasy tłuszczowe przenikają do krwi i krążą w niej do momentu aż zostaną wyłapane przez tkankę mięśniową lub wątrobę. Tam ulegają utlenieniu (beta oksydacji), czyli przekształceniu w energię

Tylko nie cała 1/3 uwolnionych kwasów tłuszczowych ulega utlenieniu, pozostałe 2/3 powtórnie zostają zasymilowane przez tkankę tłuszczową. Zatem na efekty każdej diety wpływa zdolność organizmu do przekształcania w energię kwasów tłuszczowych, zamiast węglowodanów czy protein. Jeżeli organizm nie jest w stanie wykorzystać kwasów tłuszczowych do pokrycia zapotrzebowania energetycznego pojawiają się zmęczenie i wzrasta apetyt.

Według doniesień naukowych istnieje odwrotna korelacja pomiędzy utlenieniem kwasów tłuszczowych, a apetytem. Oznacza to, że im skuteczniej organizm wykorzystując kwasy tłuszczowe jako źródło energii tym mniej odczuwalny jest głód.

Ponadto przy dłuższym niż 1 tydzień stosowaniu deficytu energetycznego, szansa na czerpanie energii z tłuszczu znacznie wzrasta. Przeciętnie w drugiej fazie” czyli około 13 dnia diety tracimy 19% wody, 12% białka, 69% tłuszczu. Natomiast w „ fazie trzeciej”, czyli od 24 dnia diety nasila się utlenianie rezerw białkowych (około 25%), a maleje oksydacja kwasów tłuszczowych z 85 (między 21, a 24 dniem) do 75%.

Bezpieczne odchudzanie polega na chudnięciu około 1 kilograma na tydzień, czyli wypracowaniu około 7000 kcal deficytu energetycznego w skali tygodnia. Taka strategia pozwala na trwała utratę zbędnych kilogramów przy zachowaniu dobrego samopoczucia i stanu zdrowia. Zatem odchudzajmy się z głową!

SKOMENTUJ poniżej lub OCEŃ w jakim stopniu ten artykuł był dla Ciebie wartościowy-DZIĘKUJEMY!!!

Autor: Anna Chećko

GD Star Rating
a WordPress rating system

Jak schudnąć czyli na czym polega proces odchudzania?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Komentarze (3)

  1. Pingback: Strefa Zdowia i Urody | Metabolizm- Skutki Utraty Masy Ciała - Strefa Zdowia i Urody

  2. Pingback: Strefa Zdowia i Urody | Dieta Dukana wady i zalety (opinia Dietetyka) - Strefa Zdowia i Urody

  3. Pingback: Strefa Zdowia i Urody | Dieta Kopenhaska - Strefa Zdowia i Urody

Skomentuj

Zaloguj się

Nie pamiętasz Hasło ?

Zarejestruj się!

Facebook